شناسنامه ای که هرگز صادر نشد.

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۳ / ۱۰ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۱۳۴۰ ، بازدید:۲۴۰۷

صدور شناسنامه فنی ملکی یعنی هویت بخشیدن به یک ساختمان

اجرای مصوبه قانونی«صدور شناسنامه ‌فنی ساختمان» هم‌اکنون در حالی دوره تعلیق حدود ده سال را طی می‌کند که تأکید مجلس و دولت را به دنبال خود دارد.

 

اجرای مصوبه قانونی«صدور شناسنامه ‌فنی ساختمان» هم‌اکنون در حالی دوره تعلیق حدود ده سال را طی می‌کند که تأکید مجلس و دولت را به دنبال خود دارد.

در سال 84 توافقنامه چهارجانبه وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، شورای شهر و سازمان نظام‌مهندسی برای نخستین بار به امضا رسید تا شیوه‌نامه ماده 33 عملیاتی و شناسنامه فنی صادر شود. طرحی که هرگز اجرایی نشد.

 

صدور شناسنامه فنی ملکی , هویت بخشیدن , ساختمان , مجلس و دولت , شناسنامه ‌فنی ساختمان , شناسنامه ‌فنی , ساختمان , ستاوین , هنر و معماری

 

شناسنامه فنی دفترچه‌ای است که سازنده و مهندس ناظر همه مشخصات پیدا و پنهان ساختمان را در آن قید کرده و سپس در طول ساخت‌و‌ساز، اجرای تک‌تک مشخصات را با امضای خود، تأیید می‌کنند و به‌این‌ترتیب در پایان عملیات ساخت، این شناسنامه به‌منزله ضمانت‌نامه ساختمان به خریدار تحویل داده می‌شود.

پس از کش‌وقوس‌های فراوان بر سر اجرای طرح صدور شناسنامه فنی ساختمان در تهران، از ابتداي سال 92 بر اساس ابلاغيه جديد شهردار تهران، ساخت‌وسازهاي مسكوني با زيربناي بيش از 3 هزار مترمربع مشمول رعايت ضوابط تازه‌اي شدند كه قانون مصوب سال84، اعمال آن را از سوي شهرداري تكليف كرده بود، اما به خاطر آنچه اختلاف‌نظر بين شهرداري و نظام‌مهندسي خوانده مي‌شد، در بايگاني اين دو نهاد قرارگرفته بود. در قالب اين ابلاغيه شهرداري‌هاي مناطق، مهندسان ناظر و مالكان زمين‌هاي آماده ساخت، مكلف به اجراي آن بودند.

اكنون طرح صدور شناسنامه فنی به دلیل ابهامات متعددی كه وجود دارد، با چند پرسش اساسی روبه‌روست:

اول اینكه، چرا صدور شناسنامه فنی تعلیق شد؟ اگر طرح مزبور مبنای كارشناسی داشت، چرا عوامل یا همان اضلاع مثلث، اجازه تعلیق كار را دادند؟

دوم اینكه، مشكلات و موانعی كه قبلاً برای صدور شناسنامه فنی ساختمان وجود داشت، چه موقع رفع خواهد شد؟

 برای ازسرگیری صدور شناسنامه فنی هیچ تغییر اساسی در شرایط اجرا دیده نشده و همچنان برخی از صفحات این شناسنامه سفید مانده است، تنها تغییری که برای ازسرگیری صدور شناسنامه فنی ساختمان در سال 92 مطرح شد، حضور دو مهندس برق و مکانیک در کنار دو مهندس عمران بود که هیچ ارتباطی به بخش ساخت، مقاومت و کیفیت ساختمان ندارد.

باید منافع شهروندان در طرح صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان دیده‌شود و همه عوامل اجرایی یک ساختمان اعم از مهندس، کاردان و معمار تجربی باید شناسنامه فنی ملکی ساختمان را امضا کنند و اگر یکی از این عوامل حضور نداشته و امضا نکند، شناسنامه فاقد اعتبار بوده و تضمینی برای سلامت ساختمان نیست.

 

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: نشریه پیام ساختمان

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .