ایده هایی برای چیدن یک هفت سین زیبا

مجموعه: دیزاین ، تاریخ انتشار: ۱۶ / ۱۲ / ۱۳۹۳ ، شناسه: ۲۷۳ ، بازدید:۳۲۵۸۴

هفت "سین" یک سنت کهن پارسی است. این سنت از زمان باستان تا امروز ،همچنان جایگاه ویژه خود را نزد پارسیان حفظ کرده است. این سنت کهن، دارای معانی ویژه و نیز نشانی از رمز و رازهای هوشمندانه زندگی نیاکان ماست.هفت سین، از هفت محصول زمینی، گزیده می‌شود، تا از نعمتهایی که خداوند به انسان بخشیده است، سپاسگزاری شود.

چرا "هفت"؟

عدد هفت در زبان باستانی به نام ” امرداد” است. امرداد معنای جاو دانگی و بی مرگی ، داشت.هفت در میان اعداد از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار است. عدد هفت برای ایران و ایرانیان باستان مقدس بود و از آن برای مفاهیم مثبت، خوش یمنی و فال نیک استفاده می‌شد.

چرا "سین"؟

بنا به روایتی هفت "سین" نخستین بار ،هفت "شین" بود. گزینه‌های هفت‌"شین"،از شهد (شیره درختان)، شیر، شراب، شکر، شمع، شمشاد و شابه (میوه خصوصا سیب) بود.
اما بعد از حضور اسلام بعلت ممنو عیت مصرف شراب این هفت "شین" تبدیل به هفت "سین" شد.به روایتی" سین"، واژه اول نام هفت فرشته باستانی پارسی است. همه آنها دارای ویژگی های خاص و نیکو بودند.

نمادهای هفت سین:

  • سیر: نماد اهورا مزدا است.
  •  سبزی یا سبزه: فرشته اردیبهشت و نماد آبهای پاک و بیکران است.
  •  سیب: فرشته زن، نماد باروری و پرستاری است.
  •  سنجد: فرشته خرداد نماد دلبستگی است.
  •  سرکه: فرشته امرداد نماد جاودانگی است.
  •  سمنو: فرشته شهریور نماد خواربار است.
  •  سماک یاسماق: فرشته بهمن نماد باران است.

دراین پست نگاهی خواهیم داشت، به چند نمونه از سفره های هفت سین ،که درنهایت ذوق و سلیقه، طراحی و چیده شده اند.امیدواریم این تصاویر، راهنمای شما برای چیدن سفره هفت سینی زیبا، در سال جدید باشد. با ستاوین همراه شوید...

سفره هفت سین

هفت سین

هفت سین زیبا

نوروز

خلاقیت در سفره هفت سین

هفت سین سنتی

آیین باستانی

نوروز باستانی

هفت سین نوروزی

هفت سین پارسی

سفره هفت سین سنتی

تزیینات نوروزی

ایده های نوروزی

سفره هفت سین خلاقانه

ایده های جدید برای هفت سین

نوروز 94

سال 1394

ایده های جالب

هفت سین خلاقانه

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین - (الهه تقی زاده)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .