پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center ، اثر زاها حدید

مجموعه: پروژه های معماری ، تاریخ انتشار: ۲۶ / ۰۲ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۵۳۰ ، بازدید:۱۰۴۷۴

مکان : Monterrey, Nuevo Leon, Mexico
سال : 2015
مدیر پروژه : Escala
مشاور طراحی معماری : Zaha Hadid with Patrik Schumacher
همکاران طراحی : Sofia Amodio, Pierandrea Angius, Megan Burke, Cristina Capanna, Gerry Cruz, Johannes Elias, Veronica Erspamer, Gianni Giuffrida, Marco Guardincerri, Soomeen Hahm, Lisa Hofbauer, Julia Hyoun Hee Na, Stefano Iacopini, Lisa Kinnerud, Alexandre Kuroda, Mariagrazia Lanza, Carolina López-Blanco, Milica Pihler-Mirjanic, Sobitha Ravichandran, Kate Revyakina, Yitzhak Samun, Ricardo Sosa-Mejia, Ana Wang Zuñiga, Fei Wang, Fulvio Wirz, Paolo Zilli
طراحی منظر : Taller de Operaciones Ambientales (TOA)
کارفرما : Citelis, Organización Ramírez
طراحی سازه : Fhecor Ingenieros + Alonso y Asociados
زیربنا پروژه : 137000 مترمربع
عکس : Courtesy of Zaha Hadid Architects

پروژه ای که در ابتدا با 12 برج مسکونی به درخواست کارفرما شروع شد. زاها حدید، معمار پروژه ،پیشنهاد طرحی جدید ،مبنی بر کاهش ارتفاع  پروژه و گسترش پروژه در سطح و به صورت متمرکز , شامل  981 آپارتمان که پیرامون سایت مستطیل شکل جانمایی شده اند، را داد .هر بخش از ساختمان ها به گونه ای شکل داده شده اند، که فضاهای سبز عمومی و حیاط های داخلی و خارجی با یکدیگر در ارتباط و پیوسته هستند،چه برای ساکنین و چه همسایگان .

پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center  , اثر زاها حدید در این پروژه، سازگاری جانمایی کاربری ها و فضاهای باز عمومی و خصوصی رعایت شده و نیز درجات مختلفی از هر فضا همچون انواع فضاهای سبز عمومی  لحاظ شده است . از بزرگراه هشت لاین , محدوده تجاری پر سرو صدا گرفته ،تا مناطق مسکونی و آرام و ساکت به دقت جانمایی شده اند. سایت پروژه، در Monterrey که سومین شهر بزرگ مکزیک و یکی از مراکز مهم تجاری و صنعتی و مقر شرکت های معتبری همچون   , CEMEX Groupo Alfa , DINA, Lanix , Coca Cola Femsa , Cuauhtémoc Moctezuma Heineken’s  و  Vitro Glass می باشد ،قرار دارد. Monterrey همچنین به عنوان یکی از مراکز بین المللی معتبر IT  می باشد .این شهر ،دارای 9 شهرداری و منظقه می باشد ،که  از سال 2000 با سرعت بالایی رشد کرده و تحت حمایت موسسه فناوری اطلاعات مونتری و نیز دانشگاه  UANL می باشد .

پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center  , اثر زاها حدید

 

 

پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center  , اثر زاها حدید

با توجه  به توضیحات مربوط پروژه مسکونی Esfera City Centre ،می تواند تامین کننده مسکن جهت جمعیت رو به رشد مونتری باشد. استراتژی شهری پشنهاد شده در طرح، عبارت است از لحاظ اصول CPTED (Crime Prevention Through Environmental Design) , که به معنای طراحی محیط جهت پیشگیری از جرم می باشد . این ایده از طریق ترکیب پروژه با شهر ،عملی شده است که با لحاظ فضاهای عمومی شهر در محیط ساخته شده و درگیر بودن آن با مراکز تجاری پروژه  ،صورت یافته است.

پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center  , اثر زاها حدیدبه جهت پایداری در این پروژه ، علاوه بر بحث بالابردن سطح استاندارد های پیشگیری از جرم،جهت گری مناسب توده ساختمان ها برای دریافت ایده آل نور خورشید ، شکل گیری صحیح تونل های باد و نیز طراحی فضاها به جهت استفاده حداکثری از فضاهای بیرونی و تهویه طبیعی و تامین هوای تازه از طریق Huajuco Canyon نیز از جمله موارد دارای اهمیت می باشد .

پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center  , اثر زاها حدید

در زمینه مکان های عمومی و پارک ها لازم به ذکر است، سطحی در حدود سی هزار مترمربع فضای سبز لحاظ شده و امکاناتی برای همه گروه های سنی از جمله : فضاهای ورزشی و یوگا ، کافه ، زمین بازی کودکان و زمین های شنی مخصوص بازی، فضاهای مخصوص نوجوانان ، فضاهای مطالعه و ریلکسیشن ، آمفی تئاتر ، سینما ، مسیرهای پیاده روی ، پارک مخصوص سگ ها، فضای مخصوص رشد و پرورش گیاهان نباتی ،گلخانه , . . .  درنظر گرفته شده است . این پارک ها از طریق پل هایی به ساختمان ها متصل می گردند .

پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center  , اثر زاها حدید

پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center  , اثر زاها حدید

پروژه عظیم مسکونی Esfera City Center  , اثر زاها حدید

منبع : worldarchitecture

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .