اسرارآمیز ترین قبرستان ایران

مجموعه: جهان نما ، تاریخ انتشار: ۱۷ / ۰۷ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۱۰۲۳ ، بازدید:۴۸۰۴

در شمالی ترین نقطه ایران، روستای معروفی وجود دارد که دلیل شهرتش به خاطر گورستان اسرارآمیزی است که در داخل روستا قرار دارد.

اسرارآمیز ترین قبرستان ایران

این گورستان که با نام “سفیدچاه” یا “گورستان سپید” معروف است در شهرستان گلوگاه استان مازندران، روستای سفیدچاه واقع شده است. می توان گفت این گورستان اولین قبرستان مسلمانان در ایران است. در مازندران تقریبا کسی نیست که چیزی از داستان های شگفت انگیز این گورستان تاریخی نشنیده باشد.

اسرارآمیز ترین قبرستان ایران

گورستانی که اهالی منطقه اعتقاد دارند خاک سفیدش، نمی گذارد اجساد مرده ها بپوسد. آن ها باور دارند اگر مرده هایشان را درون این گورستان دفن کنند تمام گناهان مرده ها بخشیده می شود. عجیب بودن این گورستان و اعتقادات جالب روستائیان باعث شده تا مردم گلوگاه از 50 آبادی دور و اطراف، مرده هایشان را به دوش بگیرند و راهی روستای سفیدچاه بشوند تا بتوانند برای رفتگان شان جایی در گورستان سفیدچاه دست و پا کنند.

اسرارآمیز ترین قبرستان ایران

یکی دیگر از ویژگی های این گورستان، قرار داشتن سنگ قبرها به حالت عمودی است. منظور از این کار نشان دادن شغل فرد فوت شده است به طوری که ابزار و ادوات شغلی افراد روی سنگ‌ها حک شده و حتی برای اینکه مشخص شود داخل این قبرها زن یا مرد به خاک سپرده شده نمادهایی وجود دارد.این نقش و نگارها باعث زیبایی این گورستان شده و به سفیدچاه شهرتی جهانی بخشیده است. گورستان پرطرفدار سفیدچاه روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شود و کم کم خانه ها و زمین ها را پس می زند تا برای مردگان جا باز کند.

اولین قبرستان مسلمانان در ایران

اسرارآمیز ترین قبرستان ایران

اسرارآمیز ترین قبرستان ایران

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: irantrips

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .