یونسکو پرونده بادگیرهای ایران را معلق کرد.

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۲ / ۰۹ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۱۲۲۶ ، بازدید:۳۵۶۰

پرونده ˝بادگیرها˝ از دستور کار یونسکو خارج شد تا به پیشنهاد این نهاد بین‌المللی ایران آن را به صورت فرا ملی تهیه کند.

 

یونسکو , پرونده , بادگیرهای ایران , پرونده بادگیرهای ایران , پرونده , بادگیر , ایران ,

 

به گزارش هنرآنلاین به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، دو سال پیش پس از زنگ خطرهایی که برای "بادگیرها"ی ایرانی احساس می‌شد، پرونده‌ای تهیه شد تا چهار روز دیگر در اجلاس میراث ناملموس جهانی یونسکو ۲۰۱۵ در کشور نامیبیا بررسی و رای جهانی شدن آن در صورت تائید اعلام شود، اما چند روز قبل این پرونده به پیشنهاد یونسکو از دستور کار اجلاس ۲۰۱۵ خارج شد.

"فرهاد نظری"، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا‌ توضیح داد: پرونده بادگیرها چند روز پیش از دستور کار اجلاس ۲۰۱۵ این موسسه بین‌المللی خارج و به دنبال آن به ایران پیشنهاد شد تا این پرونده به صورت فراملی و در سطحی گسترده تهیه شود.

او با بیان این نکته که پرونده بادگیرها دو سال قبل به صورت "میراثِ در خطر و نیازمند پاسداری فوری" به یونسکو فرستاده شده بود، افزود: از سوی دیگر در آن زمان این پرونده بیشتر روی بادگیرهای یزد متمرکز شده بود، بنابراین یونسکو پیشنهاد داد که سراسر ایران در این پرونده مدنظر قرار گیرند و امکان پیوستن کشورهای دیگر به آن نیز بررسی شود.

او اطمینان خاطر داد که از دستور کار خارج شدن پرونده یونسکو هیچ احتمالی را برای دست‌اندازی کشورهای دیگر ندارد، چون پرونده‌ی "بادگیرها" با نام ایران در سایت یونسکو ثبت شده است.

نظری همچنین با بیان اینکه برای اجلاس سال ۲۰۱۵ ایران هیچ سهمیه‌ای در ثبت جهانی میراث ناملموس ندارد، تاکید کرد: تلاش می‌کنیم پرونده‌ی "بادگیرها" را در سطحی گسترده‌تر برای سال ۲۰۱۷ به یونسکو بفرستیم و همه موارد پیشنهادی یونسکو را در آن مدنظر قرار دهیم.

به گفته او، اجلاس سال ۲۰۱۶ ایران دو پرونده چند ملیتی "نوروز" که درخواست سهیم شدن پنج کشور دیگر در آن بررسی می‌شود و پرونده‌ی "پخت نان‌های تخت" مانند لواش با چهار کشور آذربایجان،‌ ترکیه‌، قزاقستان و قرقیزستان به صورت چند ملیتی در سال ۲۰۱۶ را در دستور کار یونسکو دارد.

وی ذکر این توضیح را ضروری دانست که براساس قوانین یونسکو، هر کشوری که تا کنون ۱۰ پرونده یا بیشتر را در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسانده، سهمیه‌ ثبت جهانی آن از سالی یک پرونده به هر سه سال دو سهمیه تغییر پیدا کرده است، به همین دلیل ایران امسال سهمیه ندارد.

 

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .