چشمه های گل افشان چابهار

مجموعه: جهان نما ، تاریخ انتشار: ۰۲ / ۱۲ / ۱۳۹۳ ، شناسه: ۲۱۹ ، بازدید:۵۵۲۷

دیدنی ترین مکان جنوب شرقی ایران چشمه های گل افشان چابهار

گل افشان چابهار

چشمه‌های گل افشان چابهار جاذبه‌ای شگرف، نادر و منحصر به فرد طبیعی زمین‌شناسی است که با دارا بودن پتانسیل‌ها و امتیازات مخصوص خود٬ می‌تواند به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه٬ به یک اثر جهانی تبدیل شود. پدیدهٔ طبیعی گل افشان در شمال غربی شهرستان چابهار، در دشت گسترده‌ای به نام کهیر وجود دارد که با پرتاب گل همراه با متصاعدشدن گاز از اعماق زمین به وجود آمده است و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این پدیده که بر اثر عوامل مهمّ زمین‌شناختی و بیانگر فعّالیّت‌های زمین‌ساختی منطقه است در طول سالیان متمادی تپّه‌ای از گل به وجود آورده که هیچ گونه‌ای از گیاهان، در این خاک رشد و نمو نمی‌کند. پدیدهٔ گل افشان، تپّهٔ خاکستری‌رنگی به شکل مخروط ایجاد کرده که به علّت مسطّح‌بودن زمین منطقه، از فواصل دور قابل رؤیت است.

دیدنی ترین مکان جنوب شرقی ایران

مشهورترین کوه گل افشان فعال ایران

این گل افشان ،بزرگ‌ترین و مشهورترین کوه گل افشان فعال ایران بوده و ارتفاع آن از سطح زمین حدود 30 متر است. کوه گل افشان در قله٬ مخروطی شکل است که در داخل دهانه‌ی اصلی٬ دارای دهانه‌هایی به قطر چند سانتی‌متر می‌باشد و به طور متناوب٬ گل خاکستری یا سبز رنگی از آن‌ها خارج می‌شود و به طرف دامنه سرازیر می‌گردد. دوره‌ی متناوب این عمل 10 تا 15 دقیقه بوده که با لرزش همراه است.گل خارج شده از دهانه‌ی کوه٬ در هر بار سه تا پنج لیتر است و دهانه‌ها در قله یا دامنه‌ی مخروط٬ غالبا تغییر مکان می‌دهند.نکته جالب اینجاست که در زمان زلزله، در هنگام طوفانی و مواج بودن دریا و نیز هنگام بارندگی فعالیت گل فشان به چندین برابر افزایش می یابد.

از این گل‌ها در کارهای سفالگری، کوزه گری و آجرپزی استفاده می‌شود. مردم بومی ‌و محلی منطقه، گاهی خود را در این گل‌ها فرو برده و به نماز و دعا و راز و نیاز می‌ایستند و دلیل آن، این است که مردم گل‌ها را شفا بخش می‌دانند و مقداری از این گل‌ها را همراه خود می‌برند.البته اثرات شفا بخش این گل‌ها اثبات شده و در درمان بیماری‌هایی مثل دردهای مفاصل، ستون فقرات، بیماری‌های عصبی، تنگی عروق و انقباض‌های عضلانی موثر است.

گل فشان تنگ

شمال غربی شهرستان چابهار

مسیر دسترسی به گل فشان تنگ:

از چابهار حدود 100 کیلومتر که به سمت بندرعباس حرکت کنید، در جاده تنگ به گالک، تابلوهای متعددی شما را به سمت گل فشان تنگ راهنمایی می کنند.

جاذبه های طبیعی ایران

منبع:beinabein و ویکی پدیا

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .