فراخوان یازدهمین جایزه معماری داخلی ایران منتشر شد , رقابت در دو گروه مرمت و اجرا

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۰ / ۰۶ / ۱۳۹۷ ، شناسه: ۲۸۹۹ ، بازدید:۶۳۷

یازدهمین جایزه معماری ـ معماری داخلی ایران با ابعاد گسترده و دعوت از شرکت‌کنندگان پروژه‌های اجرا شده در داخل کشور برگزار می‌شود.

 

فراخوان یازدهمین جایزه معماری داخلی ایران منتشر شد , رقابت در دو گروه مرمت و اجرا

 

یازدهمین جایزه معماری داخلی ایران با تأکید بر مباحثی چون: خلاقیت و نگاهی نو؛ توانایی طراح در تحقق مطلوب فعالیت‌ها و تأمین نیازهای روانی و کاربردی در فضای درونی بنا؛ چگونگی و میزان نسبت هماهنگی طرح با ساختار اصلی معماری در جهت تأیید و ارتقاء کیفی آن و میزان توجه طراح به بستر اقلیمی، فرهنگی و بومی محل طرح  به عنوان معیارهای اصلی مسابقه برگزار می‌شود.

در این مسابقه کیفیت فضای معماری شامل: مطلوبیت روانی، کارایی عملی، محقق شدن فضای مطلوب برای فعالیت‌ها، همنشینی فعالیت‌ها و فضاها، خلاقیت، تأمین نور طبیعی مطلوب و همخوانی با بستر فرهنگی و اقلیمی تعریف شده است.

همچنین تکنیک نیز به عنوان انتخاب درست مصالح، همخوانی شیوه‌ ساخت با مصالح، کیفیت نهایی، استفاده از فنون نوین و مناسب ساخت، همنشینی درست تأسیسات با فضاهای ساختمان تعبیر می‌شود.

عناصر داخلی و خارجی در این مسابقه عبارتند از: خلاقیت، مصالح، نور پردازی، کارایی عناصر، رنگ، نور، بافت، همنشینی عناصر و طراحی داخلی خلاقیت، شناخت، ریتم، فرم، رنگ، نقطه‌ی اوج و ترکیب در فضاهای داخلی است.

اصول و مبانی داوری علاوه بر در نظر گرفتن موضوع‌های اشاره شده بالا که تعریفی از واژه معماری داخلی است، مدر نظر قرار خواهد گرفت.

توجه به کاربری، کالبد، حجم، استراکچر کل بنا، روح، حس، زیبایی  در بخش معماری و نکاتی چون:  استراکچر داخلی، بدنه‌های داخلی و سقف‌ها ـ عناصر تشکیل‌دهنده کالبدی معماری داخلی (ستون، در، پنجره و... در بخش طراحی داخلی نیز از جمله معیارهای داوری آثار به شمار می‌روند. 

 

فراخوان یازدهمین جایزه معماری داخلی ایران منتشر شد , رقابت در دو گروه مرمت و اجرا

 

تقسیم کاربری به فعالیت‌ها، چیدمان تحت عنوان امکانات، تجهیزات، مبلمان، اکسسوری،کیفیت فضا با نگاه به ادراک فضا براساس متریال، بافت، رنگ، نور و ایجاد حس مواجهه حرکت ذهن و بدن، درک و آگاهی: معنا ـ پدید آمدن انس و خاطره و احساس تعلق نیز از دیگر معیارهای داوری این آثار هستند.

نکته: اهمیت و ارزش بررسی پروژه‌های چاپ شده و شرکت‌کننده در جایزه معماری داخلی ایران، که توسط هیئت داوران انجام می‌گردد، بسیار دقیق‌تر و صحیح‌تر از بررسی فایل پروژه‌ها و در نهایت انتخاب آن‌ها توسط داوران است. 

بنابراین، فصلنامه معماری و ساختمان به عنوان برگزار کننده جایزه، ارسال پروژه‌ها و آثار را تا امروز به صورت یک مرحله‌ای و شیت‌های سایز A1 در نظر گرفته است.

 جایزه معماری ـ معماری داخلی به پروژه‌های "بازسازی و مرمت" در دو زیر گروه مسکونی و عمومی و به شرح زیر تعلق می‌گیرد:

ـ  رتبه اول مسکونی: سی و پنج میلیون ریال

ـ رتبه دوم مسکونی: بیست و پنج میلیون ریال

ـ رتبه اول عمومی: سی و پنج میلیون ریال

ـ رتبه دوم عمومی: بیست و پنج میلیون ریال

 

جایزه معماری ـ معماری داخلی به پروژه‌های "از طراحی تا اجرای پروژه" در دو زیرگروه ساختمان‌های مسکونی و عمومی و به شرح زیر تعلق می‌گیرد:

ـ رتبه اول مسکونی: سی و پنج میلیون ریال

ـ رتبه دوم مسکونی: بیست و پنج میلیون ریال

ـ رتبه اول عمومی: سی و پنج میلیون ریال

ـ رتبه دوم عمومی: بیست و پنج میلیون ریال

شرکت‌کنندگان باید در یازدهمین جایزه معماری ـ معماری داخلی ایران کلیپ کوتاهی، به مدت ۳۰ ثانیه از پروژه اجرا شده همراه با مدارک اعلام شده و حداکثر تا یکم مهرماه ۱۳۹۷ به دبیرخانه جایزه تحویل دهند.

قابل ذکر است، از فیلم‌های فوق که به دبیرخانه جایزه ارسال می‌شود، در صورت نیاز در هیئت داوری و زمان قضاوت به نمایش گذاشته می‌شود و در روز مراسم نیز برای برندگان و طرح برتر در زمان حضور ایشان در جایگاه پخش می‌شود.

 معرفی ساختمان اصلی و زمان ساخت که طرح داخلی مورد نظر در داخل آن اجرا شده است با ارائه نشانی دقیق سایت و در صورت امکان نقشه یک پلان و یک نما از ساختمان اصلی باید با ذکر مقیاس یا تصاویری از هر یک از نماهای اصلی و محوطه باز ساختمان باشد.

 پلان‌ها و برش‌ها یا تصاویر گرافیکی و سه بعدی طرح با ذکر مقیاس و نام فضا در صورت موجود بودن باید همراه با  نقشه‌های مربوط به هر یک از عناصر خاص و پیچیده ساخته شده در داخل فضا اعم از جداکننده سقف‌ها و مبلمان در مقیاس مناسب  ارائه شود.

 معرفی طرح اجرا شده در قالب عکس‌های بزرگ و گویا از پروژه که نمایانگر جزئیات طرح و نورپردازی در شب و به همراه شرح هر عکس باشند.

 توضیحات لازم در مورد زیر بنا و پیشینه بنا، ایده اصلی طراح، اهداف دنبال شده در طراحی، مزایای گزینه انتخاب شده برای اجرا، موانع و محدودیت‌های طرح و اجرا، نقش کارفرما در شکل‌گیری طرح و... همراه با نمودارهای لازم، تصاویر قبل و بعد بنا و هر آنچه که داوران را در قضاوت طرح یاری کند.

 کلیه نقشه‌ها و عکس‌ها باید روی فوم بُرد به ابعاد 50x70 سانتیمتر(حداقل در ۲ شیت و حداکثر در ۴ شیت)و در یک صفحه توضیحات ارائه شود.

 ارائه مدارک ارسالی بر روی لوح فشرده، تنها جهت چاپ در فصلنامه شماره ویژه جایزه و برای کلیه شرکت‌کنندگان اجباری است.

 نام پروژه، محل اجرا، نام کارفرما، نام طراح اصلی یا گروه طراحی که با عنوان صاحب اثر شناخته خواهد شد، نشانی و شماره‌های تماس لازم، همکاران اجرایی و تاریخ شروع و خاتمه‌ی طرح و ساخت باید به ‌صورت جداگانه در یک برگه A4 همراه مدارک توسط شرکت‌کننده به دبیرخانه ارائه  می‌شود و کد چهار رقمی به‌عنوان رسید به شرکت‌کنندگان تحویل داده می‌شود.

 نام پروژه، نام صاحب اثر، نشانی، شماره تلفن و فکس، باید روی پاکت نوشته شود.

محدودیتی برای ارائه پروژه‌های متعدد متعلق به یک شخص حقیقی و حقوقی وجود ندارد ولی هر یک از آثار بایستی در پاکت‌های جداگانه ارسال و یا در محل دفتر مرکزی جایزه تحویل شود. تمامی پروژه‌های شرکت‌کننده در یازدهمین جایزه معماری داخلی ایران در شماره ۵۶ مجله معماری و ساختمان شماره ویژه یازدهمین جایزه معماری ـ معماری داخلی ایران، در صورت تمایل شرکت کنندگان منتشر می‌شود. در صورت عدم تمایل جهت انتشار پروژه در شماره اختصاصی جایزه در مجله، مراتب به‌صورت کتبی به دفتر مجله معماری و ساختمان ارسال کنند.

همچنین فریار جواهریان، شروین حسینی، حسین محمودی، بهروز حسینی و الکساندر بک به عنوان هیئت داوران این مسابقه اعلام شده‌اند.

علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند از  شنبه ۲۴ شهریورماه تا پایان وقت اداری یکشنبه ۱ مهرماه ۱۳۹۷آثار خود را به دبیرخانه این مسابقه در دفتر مجله معماری و ساختمان واقع در خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، خیابان تابان غربی، پلاک 36 ،طبقه دوم،  واحد 6 ارسال کنند.

جلسات آثار داوری 2 و 3 مهرماه در محل دفتر مجله معماری و ساختمان و مراسم اهداء جوایز ۵ مهرماه برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، مراسم اهدای جوایز روز پنجم مهرماه سال ۱۳۹۷ برگزار می‌شود و مراسم تقدیر از معمار معاصر طبق برنامه هر ساله هم‌زمان با مراسم اهداء جوایز در همان روز پنجم مهرماه برگزار خواهد شد.

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنر آنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (لقمان کسمایی)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .