نمایش میراث هنری ایران و قفقاز در فرهنگستان هنر

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۲ / ۰۵ / ۱۳۹۸ ، شناسه: ۳۱۷۲ ، بازدید:۵۸۴

نشست تخصصی و نمایشگاه  میراث هنری ایران و قفقاز؛ با تأکید بر کتیبه‌ها و تزیینات معماری  روز دوشنبه، 14 مردادماه 1398 در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. به گزارش هنرآنلاین ، در نشست تخصصی  میراث هنری ایران و قفقاز , مرتضی رضوانفر، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، درباره پروژه میدانی  میراث مشترک ایران و جهان ؛ با تکیه بر کتیبه‌های فارسی ، که طی چند سال اخیر در کشورهای چین، تانزانیا، کنیا، ترکیه، جمهوری آذربایجان، هندوستان، ارمنستان و قفقازِ روسیه، به‌صورت فردی انجام داده است سخنرانی می‌کند.

مرتضی رضوانفر درباره شیوه تحقیق و بررسی به‌کارگرفته‌شده در این پژوهش گفت: شیوه کار، میدانی و اسنادی (کتابخانه‌ای) است. بیش از پنج سال است که این بررسی آغاز شده و سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا را شامل می‌شود. ما از شرق چین در آسیا تا مصر در آفریقا و بعضی کشورهای اروپا آثاری داریم که تاریخ مشترک ما را با این سرزمین‌ها نشان می‌دهد و نشست تخصصیِ روز دوشنبه، بخشی از این کار بزرگ است که مربوط به کتیبه‌ها و تزیینات معماری قفقاز می‌شود.

او هدف از این تحقیق و پژوهش گسترده را معرفی و شناساندن حوزه‌‌های ایران فرهنگی دانست و ادامه داد: بهترین سند اثبات حوزه‌های ایرانِ فرهنگی، همین کتیبه‌های به زبانِ فارسی است. برای اثبات حضور فرهنگ ایران در سرزمین‌های مزبور، جدا از جنبه‌های آیینی که شامل مراسم مشترک مانند نوروز، سده، مهرگان، چله و بعضی دیگر از جشن‌های ایرانی است، "زبان فارسی"، مهم‌ترین و پررنگ‌ترین عنصرِ بلامنازع، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که این سند در شکل کتیبه‌های سنگی با اشعار شاعران نامی ایرانی، کتیبه‌های اطلاع‌رسانی و تزیین بناها وجود دارد؛ آثاری که بهترین سند برای حضور فرهنگ ایران و ایرانی و خدمات جامعه ایرانی در جهان است.

 

نمایش میراث هنری ایران و قفقاز در فرهنگستان هنر , نمایش میراث هنری ایران , قفقاز , فرهنگستان هنر , میراث هنری ایران , نشست , اخبار نشست ها , کتیبه‌های فارسی , قفقاز شمالی , رضوانفر , مرتضی رضوانفر , ستاوین , معماری قفقاز

 

رضوانفر گفت: علاوه بر کتیبه‌های ساسانی که در قفقاز شناسایی شده است، بیشترین آثار به‌جامانده در قفقاز شمالی و جنوبی، متعلق به بناهای مذهبی و مربوط به دوره‌های صفویه و قاجاریه است. در این کتیبه‌ها بسیاری از مفاهیم در قالب شعر فارسی و متون اخلاقی ارائه شده و یا اطلاعاتی درباره ساخت و تعمیر بنا، بیان شده است.

نشست تخصصی میراث هنری ایران و قفقاز با تأکید بر کتیبه‌های فارسی، روز دوشنبه 14 مردادماه 1398، ساعت 10:30 تا 12 در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. پس از این نشست، نمایشگاهی که به‌صورت تابلوهای پژوهشی ارائه شده است و غالباً حاوی تصویر بنا و کتیبه‌ها، قرائتِ متن کتیبه‌ها و اطلاعاتی مختصر درباره محتوای آن‌هاست، در مؤسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا (گالری لرزاده) افتتاح می‌شود.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست و بازدید از نمایشگاه آثار، می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از تقاطع طالقانی، شماره 1552، فرهنگستان هنر، طبقه سوم، سالن همایش‌ها، مراجعه کنند.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .