معبد آب ( Water Temple ) , اثر تادوئو آندو , سال 1991 میلادی

مجموعه: ویدیوها ، تاریخ انتشار: ۱۵ / ۱۰ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۳۸۱۶ ، بازدید:۹۱۸

معبد آب اثر معمار مینیمال ژاپنی تادوئو آندو (نوعی مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌است).فضایی شگفت انگیز و آرام بخش در دل جزیره آواجی ایجاد کرده‌است و در ذهن هر بیینده‌ای سکون و سکوت را متجلی می‌کند.

 معبد آب یکی از زیبا ترین و بی مانند ترین آثار تادائو آندو می باشد. این معبد بر روی تپه ای مشرف به خلیج اوساکا، در شمال شرقی جزیره ی آواجی واقع است. این معبد در واقع بخش اصلی معبد هومپوکو-جی می باشد. در آیین بودایی، نیلوفرآبی نماد دستیابی به نور شاکا ( از نام های بودا) است. این معبد نمایانگر هدف  آندو برای ساختن مکانی رازآلود در میان نیلوفرهای آبی ی باشد. فضایی که در آن زندگی و مرگ، عوالم دنیوی و معنوی، تشکیل دهنده ی یک کلیت یکپارچه و هماهنگ هستند. گذشتن از حوضچه ی نیلوفرآبی و رسیدن به تالار بزرگ در پیش رو تصویری بود که آندو در ذهن خود داشت. آندو ابتدا حوضچه ی بیضی شکل به با قطر بزرگ 130 فوت و قطر کوچک 98 فوت در بالای تپه ساخت. سپس با ایجاد برشی در میان حوضچه و پلکانی در آن به وجود آورد. هنگام پایین رفتن از پله ها گویی در اعماق حووضچه فرو می رویم و به تالار قرمز رنگی می رسیم که به نظر می رسد وارد دنیای دیگری می شویم. تالار اتاق گردی با قطر 46 پا می باشد. این اتاق با حائل مشبک و ستون های منظم با مقطع مربع به دو فضای درونی و بیرونی تقسیم می شود . ( منبع متن : soroorstudio ) 

 

 

 

 

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین - (علیرضا اورعی)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .