آیین 1000 ساله گلاب گیری

مجموعه: جهان نما ، تاریخ انتشار: ۰۷ / ۰۲ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۴۶۲ ، بازدید:۶۳۶۹

کاشت گل‎محمدی در ایران قدمتی حدود 7 هزار ساله دارد و مراسم گلابگیری آیینی 1000 ساله است که در طول زمان تغییراتی بسیار جزیی داشته است.عجیب است که این گل ‎زیبا وخوشبو، از دل کویری چنین خشک بیرون می‎آید .کاشان ،شهری در 240 کیلومتری تهران، در استان اصفهان، میان کوه‎های کرکس و در کویر مرکزی ایران قرار گرفته و آب و هوایی گرم و بیابانی و خشک داردمراسم گل‌چینی و گلاب‌گیری در نقاط گل‌خیز کاشان ،هر سال از اوایل اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد و همه ساله گردشگران بسیاری ، از مزارع گل محمدی و آیین زیبای گل‌چینی و تولید عطر و گلاب دیدن می‌کنند .کم پیش میآید که گردشگری  وارد کاشان بشود و دست خالی و بدون گلاب از این شهر برود، به همین دلیل بیشتر ساکنان این شهر، از راه های مختلف گلابگیری مثل گل چینی، گل فروشی، گلابگیری و فروش گلاب امرار معاش می کنند.

مراسم گلابگیری

آیین گلاب گیری

گلاب گیری در کاشان

هرچند در دنیا قمصر را بعنوان مهد مرغوب‎ترین گلاب می‎شناسند، اما گلاب ناب در روستاهای ون، سار، سده و وادقان که کمتر شناخته شده و توریستی هستند تهیه می‎شود. دراین روستاها که در مناطقی کوهستانی‎تر نسبت به قمصر و نیاسر قرار دارند، گل‎ها دیرتر شکوفا می‎شوند و گلاب غلیظ تری در آنها تهیه می‎شود.گل چین ها از اوایل صبح قبل از طلوع آفتاب شروع به چیدن گلها می کنند و سعی می کنند تمام گلهای گلستان را قبل از اینکه آفتاب طلوع کندبچینند،زیرا اعتقاد دارند که این گلها قبل از طلوع خورشید عطر و بوی بیشتری دارند.فرآیند گلابگیری به این شکل است که دیگ‌های بزرگ را پر از گلبرگ‌های گل محمدی و آب کرده روی تل هیزم می‌گذارند و گلاب را با تقطیر بدست می‌آورند.

گل چینی

گل چینی

مراحل گلابگیری

فرآیند گلابگیری

گلاب ناب

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (الهه تقی زاده)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .