دریاچه ای که همه چیز را سنگ می کند.

مجموعه: جهان نما ، تاریخ انتشار: ۰۵ / ۰۴ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۶۸۰ ، بازدید:۴۶۵۳

  • دریاچه مرگ :

در کارتون‌های زمان کودکی ما، جادوگرهای بدجنسی وجود داشتند که می‌توانستند با عصای جادویی خود موجودات زنده را به سنگ تبدیل کنند. اما گویی این جادوگران از عالم قصه بیرون آمده‌اند و پا به واقعیت گذاشته‌اند؛ منتها این بار ،به جای آنکه به شکل عجوزه‌ای پیر ظاهر شوند، خود را در قامت دریاچه‌ای مرگبار در دل آفریقا، در آورده‌اند.

 

دریاچه مرگ

نام انگلیسی این دریاچه، Natron است که خود از واژه عربی «نطرون» گرفته شده است. نطرون در عربی ،به معنی شوره (نیترات پتاسیم) است؛ در حالی که کلمه انگلیسی Natron به معنی کربنات سدیم و بی کربنات سدیم استفاده می شود. نام لاتین عنصر سدیم (Natrium) و نیز علامت اختصاری آن (Na) هم از همین واژه گرفته شده اند.این دریاچه ،که یکی از شورترین آب های دنیا را داراست در شمال تانزانیا در نزدیکی مرز کنیا واقع شده است.

 

دریاچه ای که همه چیز را سنگ می کند.

دریاچه ای که همه چیز را سنگ می کند.

 

زمین های اطراف این دریاچه ،خشک و بایرند و به ندرت باران فصلی آنها را تر می کند. دمای آب دریاچه ،اغلب تا 60 درجه سانتیگراد می رسد و دمای هوا نیز تقریبا همین حدود است. وقتی باران کم باشد و هوا داغ شود، pH دریاچه به 9 تا 10.5 نیز می رسد؛ یعنی درست به اندازه آمونیاک ،خاصیت قلیایی پیدا می کند.

 

دریاچه ای که همه چیز را سنگ می کند.

 

دمای 60 درجه ای و نمک و قلیای فراوان آب دریاچه این منطقه را برای اغلب جانوران ناخوشایند کرده است. ولی حتی همین محیط ناخوشایند ،خانه گروهی بزرگ از فلامینگوهاست. فلامینگوها و برخی بی مهرگان کوچک، از باکتری های نمک دوست آب دریاچه ،تغذیه می کنند.تنها خانه، 2.5 میلیون فلامینگوی کوچک در کل شرق آفریقا همینجاست و به همین دلیل هم ،این پرندگان در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند،زیرا تنها بی احتیاطی کوچکی کافی است تا این پرندگان ،کمی بیشتر از پاها و منقارهایشان را به آب دریاچه نطرون وارد نموده و بی درنگ لایه ضخیمی از شوره، پر و بالشان را گرفته و پیکرشان را به کلی به مجسمه ای سنگی تبدیل کند.

 

شورترین دریاچه جهان

شورترین دریاچه جهان

سنگ شدن پرندگان در دریاچه natron

سنگ شدن پرندگان در دریاچه natron

سنگ شدن پرندگان در دریاچه نطرون

سنگ شدن پرندگان در دریاچه نطرون

منبع:bartarinha

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .