گنبد شیشه ای رایشس‌تاگ ، Reichstag-Dome Reichstagskuppel ، اثر نورمن فاستر، برلین

مجموعه: ویدیوها ، تاریخ انتشار: ۱۷ / ۰۹ / ۱۴۰۰ ، شناسه: ۴۴۶۹ ، بازدید:۲۰۱

گنبد رایشس‌تاگ ، گنبدی شیشه‌ است که بر فراز ساختمان بازسازی‌شدهٔ رایشس‌تاگ در برلین پایتخت آلمان قرار دارد. این اثر را معمار انگلیسی نورمن فاستر در سال ۱۹۹۳ به‌عنوان نمادی از اتحاد دوباره آلمان طراحی کرد. طرح شاخص این گنبد آن را به لندمارکی در برلین بدل کرده‌است.

این اثر گنبدی بزرگ است که دید ۳۶۰ درجه‌ای از برلین به دست می‌دهد. تالار مباحثه بوندستاگ (مجلس آلمان) زیر این گنبد قرار دارد و بازدید کنندگان از گنبد می‌توانند جلسات داخل تالار بوندستاگ را از طریق این گنبد شیشه‌ای مشاهده کنند. بازدید از این گنبد برای عموم آزاد است و می‌توان با دو رمپ فلزی مارپیچ به آن رسید.

 

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین - (علیرضا اورعی)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .